Tag Archives: Academy Awards

Oscar Week Activities 2020

27 Jan

In the week leading up to the 92nd Oscars, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences will present a series of public programs celebrating this year’s nominees in the Animated Feature Film, Documentary Feature, Documentary Short Subject, International Feature Film, Makeup and Hairstyling, and Animated and Live Action Short Film categories. All events will be held at the Academy’s Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills.

The schedule is as follows:

OSCAR WEEK: DOCUMENTARIES
Tuesday, February 4, 7:30 p.m.
Samuel Goldwyn Theater

Hosted by Academy Documentary Branch Governors Kate Amend, Rory Kennedy andRoger Ross Williams

The Academy showcases the nominated films and filmmakers in the Documentary Short Subject and Documentary Feature categories. The evening will include a presentation of clips from this year’s nominated films. Nominees from all ten documentaries will participate (schedules permitting).

OSCAR WEEK: SHORTS
Wednesday, February 5, 7:00 p.m.
Samuel Goldwyn Theater

Hosted by director Vicky Jenson

The Academy celebrates the nominated films and filmmakers in the Animated Short Film and Live Action Short Film categories. The evening will include a screening of all ten nominated shorts in their entirety, as well as discussions with all the nominated filmmakers (schedules permitting).

OSCAR WEEK: INTERNATIONAL FEATURE FILM
Thursday, February 6, 7:30 p.m.
Samuel Goldwyn Theater

Hosted by International Feature Film Award Executive Committee co-chairs Larry Karaszewski and Diane Weyermann

The Academy will spotlight this year’s nominees for Best International Feature Film, formerly known as Foreign Language Film. The night will feature clips from each nominated film, as well as a panel discussion with the directors (schedules permitting).

OSCAR WEEK: ANIMATED FEATURES
Saturday, February 8, 10:00 a.m.
Samuel Goldwyn Theater

Hosted by last year’s Animated Feature Film Oscar winners, Phil Lord and Christopher Miller

The Academy presents this year’s event celebrating the films and filmmakers nominated for Best Animated Feature Film. The program will feature clips from each film, with an onstage discussion with each group of nominated filmmakers (schedules permitting).

OSCAR WEEK: MAKEUP AND HAIRSTYLING SYMPOSIUM
Saturday, February 8, 3:00 p.m.
Samuel Goldwyn Theater

Hosted by Academy Makeup Artists and Hairstylists Branch Governors Kathryn L. Blondell, Lois Burwell and Howard Berger

The Academy will celebrate the artists nominated for the Makeup and Hairstyling award in our 14th annual event spotlighting this category. The event will include a screening of the “bake-off” reels that Academy branch members viewed before voting on the nominated films. Each will be followed by a discussion panel with the nominees (schedules permitting).

Tickets went on sale online on Thursday, 16 January at Oscars.org. Tickets are $5 for the general public and $3 for Academy members and students with a valid ID (Shorts and Foreign Language Films tickets limited to four per person). Doors open one hour prior to each event. All ticketed seating is unreserved. For more information, visit Oscars.org or call (310) 247-3600.

Public programming for 2020 Oscar Week is made possible in part by the Ruderman Family Foundation, which promotes authentic representation in the entertainment industry and full inclusion of people with disabilities throughout all sectors of society.

92nd Academy Awards Nominations

13 Jan

Nominations for the 92nd Academy Awards were announced on Monday, 13 January 2020 in Los Angeles.

The 92nd Oscars will be held on Sunday, February 9, 2020, at the Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center in Hollywood, and will be televised live on the ABC Television Network.  The Oscars also will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

Best motion picture of the year

  • “Ford v Ferrari” Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers
  • “The Irishman” Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, Producers
  • “Jojo Rabbit” Carthew Neal and Taika Waititi, Producers
  • “Joker” Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers
  • “Little Women” Amy Pascal, Producer
  • “Marriage Story” Noah Baumbach and David Heyman, Producers
  • “1917” Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers
  • “Once upon a Time…in Hollywood” David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, Producers
  • “Parasite” Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers

Achievement in directing

  • “The Irishman” Martin Scorsese
  • “Joker” Todd Phillips
  • “1917” Sam Mendes
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Quentin Tarantino
  • “Parasite” Bong Joon Ho

Performance by an actor in a leading role

  • Antonio Banderas in “Pain and Glory”
  • Leonardo DiCaprio in “Once upon a Time…in Hollywood”
  • Adam Driver in “Marriage Story”
  • Joaquin Phoenix in “Joker”
  • Jonathan Pryce in “The Two Popes

Performance by an actor in a supporting role

  • Tom Hanks in “A Beautiful Day in the Neighborhood”
  • Anthony Hopkins in “The Two Popes”
  • Al Pacino in “The Irishman”
  • Joe Pesci in “The Irishman”
  • Brad Pitt in “Once upon a Time…in Hollywood”

Performance by an actress in a leading role

  • Cynthia Erivo in “Harriet”
  • Scarlett Johansson in “Marriage Story”
  • Saoirse Ronan in “Little Women”
  • Charlize Theron in “Bombshell”
  • Renée Zellweger in “Judy”

Performance by an actress in a supporting role

  • Kathy Bates in “Richard Jewell”
  • Laura Dern in “Marriage Story”
  • Scarlett Johansson in “Jojo Rabbit”
  • Florence Pugh in “Little Women”
  • Margot Robbie in “Bombshell”

Best animated feature film of the year

  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold
  • “I Lost My Body” Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
  • “Klaus” Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
  • “Missing Link” Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
  • “Toy Story 4” Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera

Achievement in cinematography

  • “The Irishman” Rodrigo Prieto
  • “Joker” Lawrence Sher
  • “The Lighthouse” Jarin Blaschke
  • “1917” Roger Deakins
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Robert Richardson

Achievement in costume design

  • “The Irishman” Sandy Powell and Christopher Peterson
  • “Jojo Rabbit” Mayes C. Rubeo
  • “Joker” Mark Bridges
  • “Little Women” Jacqueline Durran
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Arianne Phillips

Best documentary feature

  • “American Factory” Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
  • “The Cave” Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
  • “The Edge of Democracy” Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
  • “For Sama” Waad al-Kateab and Edward Watts
  • “Honeyland” Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev

Best documentary short subject

  • “In the Absence” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • “Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)” Carol Dysinger and Elena Andreicheva
  • “Life Overtakes Me” John Haptas and Kristine Samuelson
  • “St. Louis Superman” Smriti Mundhra and Sami Khan
  • “Walk Run Cha-Cha” Laura Nix and Colette Sandstedt

Achievement in film editing

  • “Ford v Ferrari” Michael McCusker and Andrew Buckland
  • “The Irishman” Thelma Schoonmaker
  • “Jojo Rabbit” Tom Eagles
  • “Joker” Jeff Groth
  • “Parasite” Yang Jinmo

Best international feature film of the year

  • “Corpus Christi” Poland
  • “Honeyland” North Macedonia
  • “Les Misérables” France
  • “Pain and Glory” Spain
  • “Parasite” South Korea

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Bombshell” Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker
  • “Joker” Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • “Judy” Jeremy Woodhead
  • “Maleficent: Mistress of Evil” Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
  • “1917” Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Joker” Hildur Guðnadóttir
  • “Little Women” Alexandre Desplat
  • “Marriage Story” Randy Newman
  • “1917” Thomas Newman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” John Williams

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4”
    Music and Lyric by Randy Newman
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
    Music by Elton John; Lyric by Bernie Taupin
  • “I’m Standing With You” from “Breakthrough”
    Music and Lyric by Diane Warren
  • “Into The Unknown” from “Frozen II”
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “Stand Up” from “Harriet”
    Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

Achievement in production design

  • “The Irishman” Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
  • “Jojo Rabbit” Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
  • “1917” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “Parasite” Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo

Best animated short film

  • “Dcera (Daughter)” Daria Kashcheeva
  • “Hair Love” Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
  • “Kitbull” Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
  • “Memorable” Bruno Collet and Jean-François Le Corre
  • “Sister” Siqi Song

Best live action short film

  • “Brotherhood” Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
  • “Nefta Football Club” Yves Piat and Damien Megherbi
  • “The Neighbors’ Window” Marshall Curry
  • “Saria” Bryan Buckley and Matt Lefebvre
  • “A Sister” Delphine Girard

Achievement in sound editing

  • “Ford v Ferrari” Donald Sylvester
  • “Joker” Alan Robert Murray
  • “1917” Oliver Tarney and Rachael Tate
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Wylie Stateman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” Matthew Wood and David Acord

Achievement in sound mixing

  • “Ad Astra” Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
  • “Ford v Ferrari” Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
  • “Joker” Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
  • “1917” Mark Taylor and Stuart Wilson
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

Achievement in visual effects

  • “Avengers: Endgame” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick
  • “The Irishman” Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli
  • “The Lion King” Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
  • “1917” Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy

Adapted screenplay

  • “The Irishman” Screenplay by Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit” Screenplay by Taika Waititi
  • “Joker” Written by Todd Phillips & Scott Silver
  • “Little Women” Written for the screen by Greta Gerwig
  • “The Two Popes” Written by Anthony McCarten

Original screenplay

  • “Knives Out” Written by Rian Johnson
  • “Marriage Story” Written by Noah Baumbach
  • “1917” Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • “Once upon a Time…in Hollywood” Written by Quentin Tarantino
  • “Parasite” Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho

Key dates for the 87th Academy Awards season

17 Apr

Screen Shot 2014-04-17 at 18.40.45

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences and the ABC Television Network hads announced the dates for the 87th Oscars.  The Academy Awards presentation will air live on ABC on Oscar Sunday, February 22, 2015.

Key dates for the Awards season are:

Saturday, November 8, 2014 – The Governors Awards
Wednesday, December 3, 2014 – Official Screen Credits and music submissions due
Monday, December 29, 2014 – Nominations voting begins 8 a.m. PT
Thursday, January 8, 2015 – Nominations voting ends 5 p.m. PT
Thursday, January 15, 2015 – Oscar nominations announced
Monday, February 2, 2015 – Oscar Nominees Luncheon
Friday, February 6, 2015 – Final voting begins 8 a.m. PT
Saturday, February 7, 2015 – Scientific and Technical Awards
Tuesday, February 17, 2015 – Final voting ends 5 p.m. PT
Oscar Sunday, February 22, 2015 – 87th Academy Awards begins 7 p.m. ET/ 4 p.m. PT

The Oscars will be held at the Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center in Hollywood, and will be televised live by the ABC Television Network.  The Oscar presentation will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

Academy Award Nominations

17 Jan

846x

The nine films nominated for best motion picture are:

  1. “American Hustle” Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon, Producers
  2. “Captain Phillips” Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca, Producers
  3. “Dallas Buyers Club” Robbie Brenner and Rachel Winter, Producers
  4. “Gravity” Alfonso Cuarón and David Heyman, Producers
  5. “Her” Megan Ellison, Spike Jonze and Vincent Landay, Producers
  6. “Nebraska” Albert Berger and Ron Yerxa, Producers
  7. “Philomena” Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward, Producers
  8. “12 Years a Slave” Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen and Anthony Katagas, Producers
  9. “The Wolf of Wall Street” Nominees to be determined

For the full list of nominees in every category go to Oscars The Guide